filosofie ankety ročníkové výsledky


Původní projekt individuální tuzemské rockové a metalové ankety Černá vrána, o nějž se na počátku poslední dekády minulého století zasloužili lidé okolo fanzinu Metaliště v čele s Petrem 'Gung-Ho' Hanzlíkem, gradoval v roce 1993. Tehdejší vítězové jednotlivých kategorií - zpěvák Aleš Brichta, kytarista Miloš 'Dodo' Doležal, baskytarista Vlasta Henych a bubeník Štěpán Smetáček - se rozhodli neotřelým způsobem poděkovat svým fanouškům a spojili své síly v projektu Zemětřesení. Ten se stal synonymem pro tribute prvnímu českému resp. československému hardrockovému zpěvákovi Jiřímu Schelingerovi. Později vydané eponymní album sklidilo zasloužený ohlas.

My jsme se v roce 2004, po jedenácti letech, rozhodli Černou vránu reinkarnovat. Byli jsme totiž přesvědčeni, že anketa tohoto striktně individuálního typu v současné/tehdejší (byť přeanketované) době stále chybí. Nebo snad víte o jiné, v níž si můžete sestavit svou českou kapelu snů s reálnou šancí vidět tuto sestavu naživo pohromadě? Proto pod záštitou duchovního otce původní Černé vrány Petra 'Gung-Ho' Hanzlíka znovu oslovujeme Vás - tuzemské rockové a metalové fanoušky!

Novinkou obnoveného klání bylo rozdělení jednotlivých vyhlašovaných kategorií na mužské a ženské. Od ročníku 2011 je ovšem v rámci emancipace a modernizace opětovně slučujeme; nezajímá nás už konkrétní pohlaví umělce, ale jeho (respektive její) samotná dovednost.

Hlasovat můžete na těchto internetových stránkách s omezením na jedno hlasování za kalendářní půlrok a osobu.
Hlasování do aktuálního ročníku startuje vždy 1. ledna a končí 30. listopadu. V rámci slavnostního vyhlášení celkových výsledků pak možná poprvé, jako speciální hosté večera, vystoupí právě vámi nominovaní vítězní hudebníci a hudebnice...

---

Výše uvedené přesvědčení nám vydrželo více jak osm sezón, až do přelomu let 2011/2012. Inu, čas oponou trhnul. Proto jsme se rozhodli Černou vránu zase (na nějaký čas?) uložit k ledu.

František Kovač, Bohouš Němec
(2004 - 2012)